Postaví v Londýně největší dřevěný dům na světě?

Kdybyste to náhodou nevěděli, dřevo je nový beton. Vážně a bez ironie. Zatímco v Česku jsou dřevostavby záležitostí hlavně rodinných domů, ve světě se už běžně ze dřeva staví několikapatrové rezidenční projekty. A existují také smělé plány na výstavbu dřevěných mrakodrapů. Nově také v Londýně.

Dřevo jako konstrukční materiál má totiž mnoho výhod. Jde o obnovitelnou hmotu s velmi nízkou uhlíkovou stopou. Jednodušší je také logistika – dopravit někam dřevo na konstrukci domu je mnohem snadnější, než dovážet beton a ocel. Velký mýtem je podle architektů a vizionářů také nízká požární odolnost konstrukčního dřeva. Naopak velké dřevěné bloky odolávají ohni lépe, než ocelová konstrukce. Velké stavby se totiž realizují z masivních lepených nosníků či CLT panelů a ty rozhodně nehoří tak dobře a rychle, jako řezivo z OBI. Co je také důležité, lidé se v dřevěných domech cítí lépe.

Dokladem tohoto trendu je projekt Dubová věž (Oakwood Tower) plánují postavit v Londýně. Dřevěný mrakodrap by měl být více než 300 metrů vysoký s osmdesáti patry. Výškový dům Oak Tower je dokladem postupného příklonu architektů a projektantů ke dřevu jako materiálu vhodnému i pro větší stavby. „Zatímco beton, ocel a sklo způsobily velkou revoluci ve stavebnictví v minulém a předminulém století. Dřevo udělá totéž ve století jedenadvacátém,“ tvrdí architekti domu Oakwood Tower.

Další zajímavé projekty výškových domů ze dřeva se chystají také třeba ve Stockholmu či v Bordeaux. Zdá se, že nás ve stavebnictví čeká „doba dřevěná“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *