Bazalka posvátná neboli Tulsi – přírodní antidepresivum

Podle indické tradice je tato rostlina převtělením bohyně Lakšmí, která je patronkou prosperity, štěstí a dlouhověkosti. Ajudrvéda považuje Tulsi za bylinu určenou k očistě těla.  Ať už je to jakkoli, Tulsi je obecně uznávána jako posilující bylina, která zvyšuje vitalitu, odbourává stres a posiluje obranyschopnost organismu.

tulsi - bazalka posvátná
Listy bazalky posvátné

Bazalku posvátnou nezaměňujte s obvyklejší bazalkou pravou. Do nakládaného hermelínu ji nedávejte, ale udělejte si z ní raději čaj.  Je to totiž stejný druh ale jiný rod. Tulsi voní i chutná trochu jinak – více bylinkově a exoticky.

Pěstování Tulsi

Tulsi běžně zakoupíte v obchodě se zdravou výživou nebo ve specializovaných e-shopech. Bazalku posvátnou je ale možné pěstovat i doma. Obvykle se pěstuje jako jednoletka v květináči nebo truhlíku. Semena bazalky posvátné běžně koupíte ve specializovaných obchodech či e-shopech.         

Čaj z tulsi

Chutný čaj s typickou nezaměnitelnou chutí se doporučuje jako prevence, životabudič i jako první pomoc při nachlazení. Ideálně byste měli vypít jeden až dva šálky denně. A na vlastní tělo můžu říci, že skutečně funguje – uklidňuje a psychicky posiluje. Je to také vhodný doplněk k meditacím a cvičení jógy. S čím by vám mělo tulsi pomoci?

  • Působí antidepresivně – snižuje psychologické účinky stresu a pomáhá vypořádat se s psychicky náročnými situacemi, uklidňuje mysl, posiluje životní energii a spokojenost
  • Podporuje energii a výkon – zlepšuje výdrž a vytrvalost, zvyšuje sílu
  • Antioxidant – poskytuje ochranu při vychytávání volných radikálů
  • Má protizánětlivý a analgetický účinek srovnatelný s léky jako jsou ibuprofen nebo aspirin
  • Posiluje imunitu – vyrovnává histamin, snižuje negativní reakce imunitního systému

Podle některých studií by dokonce tulsi mělo mít srovnatelné účinky jako diazepam nebo antidepresiva. A možná právě proto se označuje jako “tekutá jóga”.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *