Dva ikonické kousky nábytku z IKEA

Minulý týden zemřel zakladatel nábytkářského řetězce IKEA a jeden z nejbohatších Evropanů Ingvar Kamprad. Jako drobnou poctu zakladateli tohoto úspěšného nábytkářského řetězce si proto  připomeňme dva produkty, které lze co do designu právem pokládat za ikonické.

Knihovna Billy

Těžko uvěřit, že klasické jednoduché knihovně Billy je už 40 let. Autorem je designer Gillis Lundgren, který si základní koncept knihovny nakreslil na ubrousek v roce 1978.  Knihovna Billy je velmi úspěšná zřejmě právě díky svému nekomplikovanému a čistému tvaru. Je to vlastně esence knihovny – nábytek, který si na nic nehraje a jehož podstatnou část vzhledu tvoří až jeho obsah – knihy.

Knihovna Billy

Do současnosti se prodalo více než 60 milionů těchto knihoven a každou minutu jich dodavatelé IKEA vyrobí 15. IKEA prodává několik velikostí a barevných variant třeba i s možností skleněných dveří. Ale asi se shodneme, že Billy je nejhezčí ve své nejjednodušší bílé otevřené podobě.

Pohovka Klippan

Tuto jednoduchou pohovku najdeme nejen třeba ve studentských bytech, ale také v moderních kancelářích. Důvody popularity jsou asi jasné: nízká cena, atraktivní nadčasový design a široké možnosti různých úprav. Pokud vás jeho vzhled omrzí, prostě přes Klippan přehodíte deku. Pohovku IKEA prodává od roku 1980.

Foto: IKEA, Comfort Works Slipcovers, artefly.com

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*