Dům jako ementál

Je to dobrý vtip, nebo jenom náhoda? V každém případě se moderní dům ve Švýcarsku nápadně podobá typické švýcarské pochoutce – kousku sýra.

Obyvatelný dům lze navrhnout ve tvaru nejroztodivnějších věcí, zachovat mu ale přitom účelnost a designovou čistotu může být náročné. Ve Švýcarsku se to povedlo dvojici architektů Philippe Stuebi a Eberhard Tröger, kteří navrhli vilu silně se podobající kostce známého děravého sýra.

Oficiálně se projektu říká „O House“, protože kruhové otvory ve fasádě skutečně připomínají písmeno O. Tento motiv se opakuje nejen ve velkém na vnějším plášti stavby, ale v menším provedení i v celém interiéru.
Stavba nyní stojí v Luzernu blízko tamního jezera a z jejích oken se tak otevírá výhled na krásnou přírodní scenérii. Dům z vnějšku vypadá i přes svou impozantnost jednoduše, vnitřním zařízením jde ale samozřejmě o luxusní a velmi nákladné bydlení. Dokazuje to i garážový prostor, který byl speciálně navržen pro sbírku drahých sportovních aut.

Součástí domu O House je také zimní zahrada a velký bazén, který přechází mezi interiérem a exteriérem stavby. Kromě jezera mohou obyvatelé pozorovat i nedaleké hory nebo relaxovat na rozlehlé terase.

Foto: Dominique Marc Wehrli, www.philippestuebi.ch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*