Neobvyklá solární elektrárna pro každého

Pro větší rozšíření solární energetiky do běžných domácností je navýsost žádoucí, aby se tato technologie co nejvíc „demokratizovala“ – tedy aby si solární energetika našla cestu z okruhu technických nadšenců mezi běžné uživatele. Napomoci by tomu mohlo i velmi zajímavé zařízení s názvem SolPad. Vzniká nový segment „solárních elektráren pro každého“?

SolPad kombinuje solární panel, baterii a střídač do jednoho zařízení. V praxi tak funguje jako ostrovní solární elektrárna, kterou ale není potřeba nijak složitě budovat. Jednotlivé SolPady navíc půjde snadno propojit mezi sebou, domácnosti tak mohou získat dobře škálovatelnou solární elektrárnu, k jejímuž zprovoznění bude stačit zapojit pár konektorů.

Ale to není všechno. Součástí SolPadu je také monitorovací a řídicí aplikace do mobilního telefonu, a také různé další prvky pro snadnou jeho snadnou integraci do domácích rozvodů elektřiny. Snadno si tak doma vytvoříte malý domácí smartgrid, který bude v maximální míře využívat solární energii ze SolPadu a v případě nedostatku pak elektřinu z běžné distribuční sítě. A to zní dobře, že ano?

Ačkoli SolPad vypadá velmi dobře a použitelně, zatím jde – zdá se – o zařízení ve stadiu prototypu. Kalifornský výrobce je docela skoupý na technické detaily a jediné, co uvádí, je počet nabíjecích cyklů baterie – 1000, což je docela průměrná hodnota. Vzhledem k velikosti panelu odhaduji jeho výkon na 150 Wp, ale třeba výrobce překvapí. Podle údajů výrobce měl být SolPad účinnější a levnější než klasické domácí solární elektrárny. Nechme se překvapit. Každopádně by mohlo jít o zajímavý produkt, který by mohl rozšířit solární energetické technologie mezi širší vrstvu uživatelů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*