Dům a veranda zároveň – stačí odsunout stěny

V zemědělské krajině na severovýchodě Belgie vznikla docela unikátní drobná stavba určená k společnému setkávání kolegů designérů, kteří v místě pořádají různé workshopy. Domek je vlastně klubovna a pracovna, která snadno umožňuje třeba stolování po širým nebem. Neobvyklá je také povrchová úprava fasády.

02

Skupina belgických designérů nábytku Stal Collectief si blízkosti místa, kde pořádají setkání a workshopy vytvořila trochu netradiční „klubovnu“ jako zázemí a místo pro společnou práci. Jedná se o malou dřevostavbu s jednou hlavní místností. Tři stěny a střecha jsou však umístěny na masivních kolejnicích, lze je odsunout a tím změnit interiér na otevřenou venkovní terasu. „Naším záměrem bylo vytvořit prostor, který lze rychle změnit z vnitřního na venkovní,“ popisuje jeden z tvůrců domku Bob Segers. Dobrý výhled z interiéru do okolního prostředí byl pro autory velmi důležitý.

03

Opalovaná fasáda

Fasádu domku tvoří borové desky upravené starou japonskou technologií shou sugi ban. Jde o opalování desek otevřeným ohněm, čím se nejen dlouhodobé ochrany dřeva před škůdci a povětrnostními vlivy a také charakteristického černohnědého vzhledu. „Chtěli jsme dát našemu pavilonu charakteristický, ale také i přírodní vzhled,“uvádí k volbě povrchové úpravy fasády Bob Segers ze studia Stal Collectief.

04

Technika shou sugi ban je má sice kořeny ve starém Japonsku, v poslední době ale začínají její výhody a osobitou estetiku objevovat také zejména evropští a američtí architekti.

Foto Dezeen.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*