Mrakodrapy a velké budovy ze dřeva? Proč ne?

Dřevo jako stavební materiál má celou řadu výhod. Kromě toho, že je  krásné, jde hlavně o obnovitelný a ekologický materiál s nízkým obsahem šedé energie. Pokud navíc dřevo dobře ošetříte, má jako materiál jedinečné mechanické vlastnosti a vydrží staletí.

Puukuokka-Housing-Block

V Česku se vícepatrové dřevostavby příliš nestaví a nic moc zatím nenasvědčuje, že by se to mělo v blízké budoucnosti změnit. Důvodem jsou hlavně přísné stavební předpisy a normy, která v tomto současnou realitu moc nereflektují. Ve světě je situace úplně jiná. V USA či ve Spojeném království se už běžně staví dřevěné rezidenční projekty a existují zcela vážně míněné projekty dřevěných mrakodrapů. Jeden z nich by se měl letos začít stavě  ve Vídni.

Wooden - sky

Důvody, proč by se mělo více stavět zde dřeva, krásně shrnuje architekt Michael Green. Dřevo je obnovitelný materiál, který navíc v sobě „skladuje“ CO2. Co je však důležitější, dřevo má jedinečné mechanické vlastnosti a lidem se prostě líbí.

Ve světě existují však plány na mnoho vysokých dřevostaveb. Vše ale samozřejmě záleží na stavebních přepisech toho kterého státu. Ne všude se ale v vysokým domů ze dřeva staví tak odmítavě, jako u nás. Nově například umožnila výstavbu až osmipatrových dřevěných domů Austrálie, ve Finsku platí stejný výškový limit už od roku 2010. V Rakousku byla první sedmipatrová dřevostavba realizovaná v roce 2013. Vetší budovy z CLT panelů se již běžně realizují ve Velké Británii.

CLT - Skoreditch

Úřady v jednotlivých státech uvolňují dříve přísné stavební předpisy pro dřevostavby hlavně díky stále dokonalejší technologii CLT panelů, z nichž je většina takto velkých projektů realizována. Velké rezidenční projekty se ale realizují také rámovou konstrukcí.

Projektanti i investoři si pochvalují hlavně tradiční výhodu dřevostaveb, která se nevyhýbá ani velkým projektům – rychlost výstavby. Důležité jsou ale i další výhody dřevostaveb – menší obsah šedé energie, obecně lepší enviromentální charakteristiky projektů a snadnější kontrola nákladů. Zdá se, že trend velkých a vysokých dřevostaveb je minimálně v USA, Finsku, Švédsku Velké Británii a Rakousku nastaven.

Foto: Dezeen.com

 

One thought on “Mrakodrapy a velké budovy ze dřeva? Proč ne?

  1. Pingback: Blok obytných domů z panelů z vrstveného dřeva - Tam, kde bydlime

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*