Miniaturní domy – trend, nebo hipsterský rozmar?

Malé domy, a když říkáme malé, myslíme tím opravdu miniaturní, jsou na druhé straně Atlantiku nečekaně populární. Dokládá to spousta blogů a webů věnovaných svépomocné stavbě různých chat a miniaturních domků. Jejich majitelé si pochvalují hlavně nízké náklady na stavbu bez nutnosti hypotéky a velmi dobrý komfort bydlení.

minidum1

Minidům na kolech. Foto Tumbleweed Houses

Obliba miniaturních domů možná souvisí s nedávnou ekonomickou krizí a zvyšující se nechutí k hypotékám a velkému zadlužování. Možná jde jen o logické pokračování v rozvinutém světě už běžného středostavovského trendu dobrovolné skromnosti a konzumního minimalismu. Anebo jde jen o výstřelek několika alternativně smýšlejících lidí? Malé domy – často jen se zastavěnou plochou o velikosti něco málo přes 10 m2 – staví na trhu v USA už spousta výrobců. Jedním z nich je i společnost Tumbleweed Houses, která miniaturní domky úspěšně produkuje už od roku 1999.

Minidům na kolech. Foto Tumbleweed Houses

Inspirace koloniálním designem je patrná. Foto Tumbleweed Houses

Miniaturní dům si lidé rádi umísťují na podvozek většího přívěsného vozíku. Domy jsou většinou navrženy tak, aby na vozík dobře pasovaly a beze zbytku využívaly místních legálních možností maximálního rozměru nákladu, který může jet po silnici. Nejde ale o náhradu obytných aut a karavanů. Spíš než s nomádstvím se počítá s občasným přejetím na jinou lokalitu.

Chata na kolech? Proč ne?

Ačkoli jde o domy velikosti menší chaty, nepostrádají obvyklý komfort běžného bydlení. Jen je všechno tak nějak menší. Domky mají kuchyň, toaletu, koupelnu a obývací pokoj, před dveřmi je pak malá veranda. Jako ložnice většinou slouží obytné podkroví. Toaleta je nejčastěji kompostovací či chemická, vytápění je pak plynové.

Minidům na kolech. Foto Tumbleweed Houses

V domě nechybí kuchyň. Foto Tumbleweed Houses

Jde o klasickou rámovou dřevostavbu (technologie two by four)s izolací z minerální vlny. Výrobce sice neuvádí tepelně-izolační charakteristiky takové stěny, ale domek lze podle jeho slov bez problémů obývat i v chladnějších klimatických podmínkách. Malý prostor se prostě snáze vytopí i pomocí menších plynových kamen.

Bydlení s prostorovými kompromisy

Takovýto „downsizing“ však s sebou nese i nutné úpravy životního stylu. Miniaturní dům je sice velmi pěkný – Tumbleweed Houses nabízí celou řadu návrhů domů od koloniálního designu až po vzhled skandinávské chaty. Přece jen jde ale o lepší chatu s prostorovými kompromisy.

Minidům na kolech. Foto Tumbleweed Housest

Interiér je překvapivě útulný. Foto Tumbleweed Houses

Co je dobré pro jednoho single nadšence, nebude fungovat pro rodinu s dětmi. Do miniaturního domku si také neschováte kolo, natož pak třeba sekačku na trávu. Při výstupu do podkroví musíte použít žebřík a strop přitom není moc vysoký – nic pro klaustrofobiky.

minidum podkrovi

Spí se v podkroví. Foto Tumbleweed Houses

Jako inspirace pro zahradní domek či chatu ale mohou minidomky Tumbleweed posloužit velmi dobře. Osobně si nějaký z nich dovedu velmi dobře představit jako malý zahradní ateliér, kancelář či domek pro hosty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*