Ekopanely – stavby ze slámy pro každého

Sláma se při stavbě domů používá hlavně jako poměrně levný izolační materiál. Pokud chcete dům ze slámy, ale nechcete pracovat s velkými balíky, máte ještě jednu možnost – Ekopanely.

Ekopanely jsou desky ze slisované slámy oboustranně kryté tenkou recyklovanou lepenkou. Díky tomu mají tyto panely zajímavé mechanické vlastnosti. nejde už ani tak o izolační materiál, ale spíš o o desky které mohou být nosné. Z tepelně-fyzikálního hlediska přitom Ekopanely předčí jak sádrokarton, tak i OSB desky. Ekopanely navíc mohou být vhodnou technologií, s jejíž pomocí si můžete postavit dřevostavbu svépomocí.

Lety prověřená technologie

Ačkoli by se mohl zdát opak, ekopanely nejsou žádná novinka. Technologie má kořeny v USA a v Anglii, kde je ještě možné potkat i sto let staré domy z lisovaných slaměných panelů. Z toho je patrné, že tento materiál něco vydrží.

Ekopanel a skladba stěny domu.

Ekopanel a skladba stěny domu.

Větší rozšíření této technologie pak přišlo s koncem druhé světové války, kdy bylo v Anglii potřeba rekonstruovat a znovu postavit velké množství domů. „Dalo by se říci, že sláma tehdy zachraňovala Anglii po válce,“ uvádí k historii výroby a používání ekopanelů Vladimír Pešek z firmy Ekopanely servis. V Česku se ekopanely vyrábí od roku 1990, větší část produkce přitom směřuje na vývoz hlavně do Německa a Rakouska.

Mechanické vlastnosti

Ekopanel je deska ze za vysokého tlaku slisované pšeničné nebo ječmenné slámy. Každý, kdo někdy zkusil tyto desky opracovávat potvrdí, že pokud desku chcete rozebrat na jednotlivá vlákna (například chcete-li zbytky desek kompostovat), získáte opravdu pořádné množství slámových odřezků. V desce přitom nejsou použita žádná pojiva pouze papír na jejich povrchu je přilepen dřevařským lepidlem. Ekopanely neobsahují ani žádné cizorodé látky přidané z účelem zvýšení požární odolnosti, protože slisovaná sláma je sama o sobě špatně zápalná.

Ekopanely se často používají také pro stavbu obytných podkroví

Ekopanely se často používají také pro stavbu obytných podkroví

Desky se vyrábí ve dvou šířkách 1200 a 800 mm, délka je pak dodána na přání zákazníka – od 1200 do 3200 mm. Šířka panelů je 58 mm. Ačkoli jde o slámu, je dobré počítat s tím, že desky jsou poměrně těžké – váží 22 kg/m2. Právě velká hmotnost nejednoho stavebníka nepříjemně překvapila.

Velkou výhodou desek je jejich tuhost. Do stěny není nutné používat hmoždinky, vruty se zde zašroubují přímo. Výrobce uvádí, že vrut 5×100 mm unese břemeno o váze až 75 kg, což je dvakrát více, než u sádrokartonu. Desky se také pomocí vrtů spojují.

Tepelně-izolační vlastnosti ekopanelů

Jak už bylo řečeno ekopanely nejsou primárně určené jako izolace, nýbrž jako nosný prvek. I tak mají díky svému složení celkem dobré izolační vlastnosti. Součinitel prostupu tepla U je 1,13 W/m2K. Co je však důležitější, slisovaná sláma má hlavně dobré tepelně-akumulační vlastnosti. Teplotní amplituda má u ekopanelů zpoždění 11,8 hodiny, dům postavený z ekopanelů tak netrpí velkými teplotními výkyvy. To se hodí zejména v létě, kdy se celý dům v noci vychladí a přes den se tolik nevyhřeje.

ekopanely

V případě stavby domu z ekopanelů se nejdříve postaví nosná konstrukce a střecha.

Sláma je také propustná pro vodní páru, desky snadno absorbují přebytečnou vlhkost a pokud je stěna domu řešena jako difúzně otevřená (což výrobce doporučuje) transportují ji směrem ven.

Nejčastější skladby stěn

Dům z ekopanelů se většinou realizuje jako dřevostavba s rámovou konstrukcí. Kdy se ekopanely montují na vnější a vnitřní stranu konstrukce a vnitřek je vyplněn tepelnou izolací. Výrobce doporučuje dvě skladby stěn – se dvěma vrstvami ekopanelů, případně se stěnu složenou ze tří vrstev ekopanelů.

[alert-note]S ekopanely snadno postavíte i dřevostavbu svépomocí. Jejich výrobce a dodavatel vám může pomoci realizovat jen skelet stavby a střechu, veškeré další práce na stavbě si pak můžete provést sami. Více informací najdete zde. [/alert-note]

Třívsrtvá stěna s s doporučenou izolací vyhovuje parametrům stěn pro pasivní domy. Podle zkušeností realizačních firem však lidé v drtivé většině požadují levnější stěnu ze dvou vrstev ekopanelů.

[youtube id=“DOnsPZKUynE“ width=“560″ height=“315″ position=“left“]

Jako izolaci je možné použit třeba minerální vlnu nebo lépe nějaký materiál na bázi dřevovlákna. Na vnější vrstvu stěny pak výrobce doporučuje dřevovláknité desky Hofatex, které může krýt omítka. Na vnitřní stěny je pak možné použití třeba sádrovou omítku na perlince nebo tenkovrstvou hliněnou omítku.

Výhoda: Rychlost výstavby

Hlavní výhodou ekopanelů je kromě akumulace tepla a mechanických vlastností také rychlost výstavby. V praxi se většinou realizuje nosná konstrukce včetně střechy a teprve poté stěny domu. Cena ekopanelů se pohybuje okolo 340 Kč za 1 m2. Ekopanel se jeví jako velmi perspektivní materiál pro nízkoenergetické dřevostavby. Určitá nedůvěra však převládá v otázce trvanlivosti a zejména odolnosti prosti vlhkosti.

Foto: Ekopanely.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*