Dům pro pozorování stromů a kontemplativní život

Rozlohou malý avšak vysoký dřevěný domek vznikl v japonském městě Nagaoka. Výšku domu ještě zvýrazňuje vertikální obklad fasády z cedrových prken. Dům je navržen tak, aby dobře zapadl do okolního dvě stě let starého lesa a dobře se z oken pokojů pozorovaly stromy.

jilm - ext1

Malý, ale poměrně vysoký dům. Už na první pohled je vidět japonská architektura.

Právě okolní les japonských jilmů byl hlavním důvodem, proč se architekt z místního studia Takeru Shoji Architects rozhodl pro vysoký dům na malé ploše. Klient měl podle jeho slov dva základní požadavky – jednoduchý dům s možností pozdějších úprav, který dobře využije duchovní atmosféry v lokalitě, protože dům i les se nacházejí v sousedství místního chrámu.

jilm int1

Hlavní místnost v domě

Aby bylo možné dobře pozorovat stromy, dům je velmi vysoký – má dvě nadzemní podlaží, ale celkovou výšku osm metrů. V přízemí se nachází obývací pokoj, s dvěma mezipatry přístupnými po žebříku. V patře jsou pak dva pokoje a koupelna.

jilm int 4

Pokoje jsou sympaticky malé

jilm int 3

Chodba v prvním patře.

Pokoje jsou docela malé, ale to skromnému životu příliš nevadí. Podlahy stěny pokrývá cedrové dřevo. Tvůrci předpokládají, že jeho postupné stárnutí přidá domu i věkovitou estetiku, která se Japonsku velmi cení.

Foto Isamu Murai

Psáno pro Dřevoastavby.cz

[divider_top]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*