Shou sugi ban – stará japonská povrchová úprava dřeva

Trochu netradiční, ale velmi působivou technikou povrchové úpravy dřeva je Shou sugi ban. Jedná se opálení dřeva a následnou úpravu zuhelnatělého povrchu dřeva. V Japonsku se takto upravují hlavně desky z cedrového dřeva, a klidně bych to vyzkoušel i na běžné smrkové dřevo. Podobnou techniku použili tvůrci k úpravě fasádních prken u domku Zilvar.

Foto: Shousugiban.com

Postup je vlastně jednoduchý – dřevo opálíte hořákem do černa a poté vrstvu uhlíku kartáčujete až do odstínu, který potřebujete. Poté se prkna umyjí a nakonec se desky napouštějí olejem. Při kartáčování jsou doporučeny ochranné pomůcky – vzniká přitom jemný černý prach.

Pěkná realizace Shou sugi ban – dům Uhlík od studia Mjölk architekti

Výsledkem je pak černohnědá barva dřeva s prosvítající kresbou, která může i v závislosti na osvětlení měnit odstín směrem ke stříbrné a šedé. Povrchová úprava Shou sugi ban má konzervační účinek – dřevo je odolnější proti hmyzu i nepřízni počasí a zlepšuje se také jeho odolnost vůči ohni. Dobře provedená povrchová úprava Shou sugi ban prý vydrží minimálně 80 let. Jak se provádí v praxi, nejlépe ukazuje následující video:

8 thoughts on “Shou sugi ban – stará japonská povrchová úprava dřeva

 1. Pingback: Mikrodům MUJI - pro minimalistické bydlení i rekreaci - Tam, kde bydlime

 2. Dušan Hejna

  Dobrý den,

  Máme projekt stavby / rekonstrukce venkovské stodoly a chceme mít fasádu z opáleného dřeva. Rád bych se zeptal , zda mi můžete doporučit dodavatelé.
  Děkuji

 3. michal.dolezel@gmail.com

  Dobrý den,

  dodavatele bohužel doporučit nemůžu. Myslím, že v česku tuto techniku dělají spíš nadšenci svépomocí…

  1. michal.dolezel@gmail.com

   Dobrý den, nebál bych se použít jakýkoli přírodní olej – lněný nebo třeba tungový. Lněný bude levnější, ale pohlídal bych si jeho kvalitu.

  1. michal.dolezel@gmail.com

   Dobrý den,
   Nejspíš by to šlo a teoreticky tomu nic nebrání. Ale asi bych to nejdřív zkusil na nějakém menším kousku. Jde hlavně o to, aby se ta spárovka nějak nezdeformovala nebo nerozlepila.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*