Netradiční větrná turbína

Větrná turbína nemusí mít jen tvar tradičního vrtulového větrníku tak, jak jej známe z velkých elektrárenských projektů. Na trhu se začínají objevovat také menší větrné elektrárny netradičního tvaru, které třeba nejsou tak účinné, ale na druhou stranu zase lépe zapadnou do svého okolí. Jednou z takovýchto turbín je Liam F1 od holandského start-upu The Archimedes.

Netradiční tvar

Turbína na první pohled zaujme hlavně netradičním tvarem jakéhosi větrného šroubu. Díky zvláštnímu tvaru se ale sama natočí proti větru. nemá tedy natáčecí kormidlo a je kompaktnější. Právě kompaktní tvar, který dobře zapadne do městské nebo vesnické zástavby, je největší výhodou tohoto řešení.
liamf1

Společnost The Archimedes začíná nabízet dvě velikosti turbíny. Větší s průměrem turbíny 1,5 m nabídne špičkový výkon až 1,5 kW. Menší typ o průměru 0,75 m má špičkový výkon 250 W. Větší typ váží celkem 100 kg – je to už docela velké zařízení, naopak menší turbínu z produkce The Archimedes si dovedeme představit jako běžnou součást rodinného domu. Samozřejmě v lokalitách, kde má jejích instalace smysl. Výrobce může navíc barvu rotoru přizpůsobit barvě fasády či střechy domu.
turbiny
Výhodou tohoto řešení je také snadná škálovatelnost – tyto kompaktní turbíny je možné umístit ve dvojici blízko sebe. O ceně výrobce mlčí a odkazuje na dealery. Jistě ale nebude vzhledem k holandskému výrobci a celkové kvalitě malá. Tvar turbíny, ale může posloužit jako inspirace pro domácí tvůrce podobných větrných elektráren.

Foto: Dearchimedes.com

One thought on “Netradiční větrná turbína

  1. Jan Zahradník

    Líbí se mi toto řešení a prosím bližší informace i případně cenovou kalkulaci děkuji Zahradník

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*