Marmoleum jako ekologická varianta běžných podlahových krytin

Marmoleum existuje už od 19. století, my ale přicházíme na jeho výhody až v posledních několika letech. Co všechno marmoleum slibuje a jaká jsou jeho omezení?

Co je vlastně marmoleum?

Marmoleum je ryze přírodní materiál. Základ pro výrobu tvoří lněný olej, který se po přidání kyslíku mění na lněnou fermež, dále se přidává směs z pryskyřice, vápence, pigmentů a moučky ze dřeva a korku. Tato směs se zahřeje a pod vysokým tlakem je lisována na jutovou textilii.

Hlavní přednosti marmolea

  • Těm, kteří se snaží žít ekologicky, se jistě zalíbí právě složení marmolea. Skládá se z velmi dobře obnovitelných zdrojů. A navíc, poté, co doslouží, můžete jej bez problémů spálit či dokonce kompostovat.
  • Marmoleum má dlouhou životnost – můžete se po něm procházet až 30, ale i 50 let.
  • Dobře vede teplo, je tedy vhodné pro podlahové vytápění.
  • Má bakteriostatické vlastnosti, potlačuje množení bakterií a mikroorganismů – je proto vhodné pro alergiky a astmatiky.
  • Chůze po marmoleu je díky pružnosti materiálu příjemná a navíc tlumí kročejový hluk. Na marmoleu je nanesena vrstva ochranného polymeru – podlaha je tak odolná vůči poškození.
  • A konečně, marmoleum se díky přírodním pigmentům nabízí v pestré škále barev. Různé jsou i varianty provedení, můžete zvolit marmoleum v roli, anebo si poskládat barevnou podlahu ze čtverců či obdélníků.

Údržba marmolea

Pro kohokoli, kdo nemá dostatek času na úklid domácnosti, máme další plus – čištění marmolea spočívá v pouhém přetření prachovým mopem. Pouze při větším úklidu je vhodné použít vodu a čistící prostředek. Někteří majitelé si ovšem stěžují, že po užití prostředku s vůní začne podlaha zapáchat, což trvá až do uschnutí.

Kam se hodí marmoleum?

Zatímco klasické PVC, kterému se u nás často nesprávně říká linoleum, může být vzhledově trochu problematické, s marmoleem je to jinak. Jeho omezení tak spočívají hlavně v tom, jak dobře by měla podlaha v daném prostoru vypadat. Marmoleum vzhledově nenahradí pravé dřevo ani kvalitní koberec. Nečekejte ideální podlahu pro jakékoli potřeby – marmoleum se skutečně nejvíce hodí těm, kteří preferují praktičnost, ale přitom nerezignují na estetické nároky. Výrobci také většinou hovoří o dobré mechanické odolnosti marmolea, sami uživatelé ale o tom tak často přesvědčeni nejsou. Pozor hlavně na kolečkové židle.

Za kolik lze marmoleum pořídit…?

Marmoleum se pohybuje v různých cenových relacích. Záleží na tom, jaký typ a barvu si vyberete. Metr čtvereční může stát 500 korun, nebo také 1500 korun. Pořizovací cena je sice vyšší než u laminátových podlah, ale nižší než u podlah dřevěných.

Obrázky: Forbo.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *