Luxfery – materiál s tradicí, který opět vrací na výsluní

Jak zachránit tmavší kouty v bytě? Jedním z mnoha řešení je použití průsvitných skleněných tvárnic. Jejich nadužívání v dobách socialistického stavebnictví, vyzývavé a necitlivé kombinace zářivých barev na schodištích a chodbách domů mělo za následek odliv zájmu o tento způsob prosvětlení stěn. Dnes se ale luxfery opět vrací jako esteticky působivý a praktický materiál.

Historie Luxferů sahá až do roku 1897, kdy se poprvé začaly vyrábět v USA . Označení „luxfer“ bylo vytvořen spojením dvou latinských slov: LUX (světlo) a FERRE, což znamená nést.

Skleněné příčky po novém

V poslední době se prodávají velmi oblíbené tvárnice high-tech, které jsou určeny pro interiérový i exteriérový design ve velmi široké škále rozměrů, barev a tvarů. Díky novým technologiím je tak možné tvárnice použít nejen na klasické rovné zdi, ale také na zdi s různým zakřivením.

Jak se luxfery vyrábějí?

Základní surovinou je skleněná tavenina, která se odlévá do formy a lisuje do tvaru budoucího luxferu. Výsledný blok je složen ze dvou k sobě přitavených částí, z vnějšku je luxfer hladký a veškerý dekor je uvnitř. Vzhledem k energeticky náročné výrobě si v sobě tento materiál nese velký podíl šedé energie. Alespoň trochu jej však vyvažuje dlouhá životnost. Luxfery dlouho vydrží a moderní výrobky na rozdíl od luxfer vyrobených za socialismu časem nefialoví (mohlo za to sklo s obsahem manganu).

Barevné i průhledné

Luxfery se vyrábějí i v různých barevných odstínech. Barevnosti lze dosáhnout přimícháním pigmentu přímo do skleněné taveniny (trvalá barva), anebo vstřikem do hotového výrobku. Nehodí-li se nám barevné luxfery a přesto nechceme, aby bezbarevné byly průhledné, je možné zvolit provedení s pískovaným či leptaným povrchem.

Skleněné tvárnice umožňují jemný a stejnoměrný průchod světla, vytvářejí příjemné prostředí, a přitom zachovávají i soukromí. Tvárnice jsou vhodné zejména do tmavých chodeb, jinou možností jejich použití je prosvětlení místnosti bez oken pomocí prosklené příčky. Toto řešení se nabízí zejména tehdy, potřebujeme-li prosvětlit část bytu, která nemá okna, avšak některá z dalších příček přímo sousedí s dobře prosvětleným prostorem. Jako příklad lze uvést většinu koupelen v panelácích, které se nacházejí uprostřed bytu a nemají tudíž přímé osvětlení.

Dekorační stěna z luxferů. Zdroj: Innovatebuildingsolutions.com

Při rekonstrukci bytových jader se osvědčilo, nahradit část koupelnové příčky několika řadami skleněných tvárnic, díky kterým se do koupelny dostane denní světlo. Dalším příkladem možného použití je postavení prosklených příček uvnitř větších místností. Takto je možné vytvořit nové prostorové vztahy a pokoj tak rozdělit do několika zón.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *